Przejdź do treści
Pasjonaci Dolnego Śląska » Selma Schnapke i atak na Wilhelma II.

Selma Schnapke i atak na Wilhelma II.

16.11.1900 r. we Wrocławiu miało miejsce wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w międzynarodowej prasie. Wizytujący Breslau cesarz stał się obiektem ataku terrorystycznego.

Wizyta w Breslau

Opis wypadków powstał na podstawie informacji zamieszczonych w ówczesnej prasie.

O godz. 12.45 na wrocławski Dworzec Górnośląski przyjechał król Prus i cesarz Niemiec – Wilhelm II Hohenzollern.

We wschodnim skrzydle dworca istniała sala cesarska, w której najprawdopodobniej przywitano dostojnych gości. zdj. polska-org.pl

Nie pierwszy raz miasto wizytowała koronowana głowa. Wilhelm II przyjechał z krótką wizytą, właściwie podczas powrotu z polowania postanowił odwiedzić koszary Kirasjerów (obecnie ul. Hallera). Przyjechał pociągiem razem ze swoją siostrą, księżną Saksonii oraz jej mężem. Na peronie gości przywitał prezydent policji oraz prezes dyrekcji kolei. Po krótkiej rozmowie księżna wsiadła do wagonu ruszając w dalszą drogę, a cesarz z księciem udali się do odkrytego powozu, by ulicą Gartenstrasse (Piłsudskiego) udać się do koszar.

Na trasie przejazdu ustawili się mieszkańcy miasta a wśród nich Selma Schnapke. W tym dniu odbywała się rozprawa dotycząca jej eksmisji i z powodu ogólnego niezadowolenia z przebiegu spraw, postanowiła zaatakować swojego adwokata. Zakupiła po drodze siekierę i udała się do kancelarii, z której ją odprawiono nie podejrzewając niczego. Podobno zupełnym przypadkiem znalazła się na trasie przejazdu Wilhelma II. W momencie, gdy powóz przejeżdżał obok hotelu Germania, Selma wyszła z tłumu i rzuciła siekierę w stronę przejeżdżających. Narzędzie odbiło się od koła i upadło za drogę. Tłum widząc co się dzieje pochwycił zamachowca i jak podają gazety, gdyby nie szybka reakcja służb, kobietę by rozszarpano. Została zatrzymana do wyjaśnienia.

Król Prus nawet początkowo nie zauważył zagrożenia. Niektórzy pisali, że powiadomiono go o zajściu dopiero w koszarach. Inni bardzo barwnie opisywali wzburzenie cesarza. Kurier Warszawski informował: „zorjentowawszy się, że wykonano groźny zamach na jego życie, zwrócił się do księcia (…) i zaczął mówić doń żywo a rysy jego nadzwyczajnie spoważniały”. Niemniej podczas powrotu jeszcze tego samego dnia o 3:45 powóz cesarza na dworzec eskortowali Kirasjerzy…

Pocztówka pokazująca sieć połączeń Królewskiej Kolei ok. 1900 r.

Gazety donosiły…

Kurier Warszawski w wieczornym wydaniu zamieścił wzmiankę o incydencie. Następnego dnia w porannym dodatku uzupełniono historię o kolejne szczegóły. O napaści na cesarza pisały najróżniejsze gazety: Leipziger Tageblatt, angielski The Examiner, New York Times. Wiedeński korespondent „Standard” poinformował nawet w pierwszej chwili, że zamachu dokonał mężczyzna przebrany za kobietę, ale błąd szybko skorygował w następnym telegramie.

Już kilka dniach po tym zajściu prasa doniosła, że sąd uznał Selmę Schnapke za niepoczytalną i umieścił ją w zakładzie dla obłąkanych.

Największym szczęściarzem w tej sytuacji okazał się kupiec Eduard Schindler. Obserwując z mieszkania przejazd Wilhelma II uchwycił moment ataku Selmy. Zapisał się, tym samym, jako autor pierwszego w historii zdjęcia z przeprowadzonego ataku terrorystycznego.

Zdjęcie Eduarda Schindlera ukazujące Selmę w trakcie ataku.
zdj.wikipedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *