Przejdź do treści
Pasjonaci Dolnego Śląska » Miechowice Oławskie – ruiny kościoła

Miechowice Oławskie – ruiny kościoła

Miechowice Oławskie to niewielka wieś położona w gminie Wiązów i oddalona od Wrocławia o niecałe 50 km. Do ciekawych zabytków możemy zaliczyć malownicze ruiny kościoła oraz znajdujące się tuż obok ruiny dworu.

Historia kościoła.

Pierwsze wzmianki o tutejszej parafii pojawiają się w 1361 r. natomiast zachowane do dzisiaj prezbiterium kościoła pochodzi z XV w. Duże zmiany przyniósł wiek XVI i reformacja, już w latach trzydziestych kościół przejęli ewangelicy. Miejscowość od dawna należała do starej szlacheckiej rodziny Hansa i Caspara von Pannvitz, ale możemy przypuszczać, że nastąpił znaczący jej rozwój. To w tym okresie powstaje obok kościoła dwór otoczony fosą ( obecnie również ruina). Z tego też czasu pochodziła nawa świątyni zbudowana w konstrukcji szkieletowej na podbudowie z polnych kamieni a wnętrze otrzymało nowe wyposażenie w postaci ambony, chrzcielnicy i na początku XVII w. – nowy ołtarz.

W 1881 r. kościół znacząco przebudowano, gotyckie prezbiterium połączono z nową neogotycką nawą oraz od zachodu z wieżą. Świątynia wraz z wyposażeniem przetrwał do 1945 roku. W rezultacie działań wojennych niestety kościół został dość mocno uszkodzony a nieużytkowany od 1946 r. popadał powoli w ruinę.

Zachowane zabytki.

Według znalezionych informacji, w 1996 r. epitafium Georga Friedricha von Kittlitza z około 1625 oraz jego żony Barbary (kolejnych właścicieli po rodzinie von Pannvitz), zostało odrestaurowane i umieszczone przy wejściu do kaplicy św. Wojciecha na opolskim Wzgórzu Uniwersyteckim. W czasie kolejnych prac ratowniczych w 2000 r. zdjęto i zabezpieczono część fresków przedstawiających św. Mateusza i Bartłomieja. Natomiast w pozostawionych w kościele resztkach polichromii możemy odnaleźć ślady liter oraz postacie zwierząt prawdopodobnie podczas polowania m.in. dzika, konia, zająca. Wokół kościoła zachował się mur cmentarny z granitowych ciosów oraz pojedyncze płyty grobowe z początku XX w.

Obecnie w ruinach kościoła możemy oglądać pozostałe epitafia:

  • Hansa von Pannewitz (rycerz cesarza Ferdynanda I Habsburga) zmarłego 5 marca 1547 roku oraz jego żony Barbary z d. Otwein, zmarłej 30 czerwca 1518 roku.
  • Ferdinanda Caspara von Pannwitz oraz jego żony Mariany, która była panią na Lewinie i Miechowicach. https://de.wikipedia.org/wiki/Pannwitz_(Adelsgeschlecht)
  • Barokowe epitafium Leonhardta von Tschirsky und Bogendorf zmarłego 3 lutego 1721 roku, pochodził z rodziny znanej na Śląsku od XIII w. https://pl.frwiki.wiki/wiki/Famille_von_Tschirschky
  • Epitafium dziecka (dziewczynki) zmarłego w 1581 r.

1 komentarz do “Miechowice Oławskie – ruiny kościoła”

  1. To bardzo ciekawe miejsce. Zawsze dla mnie najciekawsze jest to jak się opisze te bezimienne , słabo czytelne lub zatarte epitafia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *