Przejdź do treści
Pasjonaci Dolnego Śląska » 08.05. – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

08.05. – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Wnętrze biblioteki z balustradą oddzielającą czytelnię od magazynów książek. zdj. polska.org

Powstanie bibliotek we Wrocławiu.

Biblioteka Miejska we Wrocławiu powstała w latach 1865-1867 i była wynikiem połączenia trzech bibliotek działających dotychczas przy kościołach. Każda z nich miała charakterystyczne i zróżnicowane zbiory.

Biblioteka kościoła św. Elżbiety, zwana również Redigerowską (od nazwiska fundatora Tomasza Redigera), zawiera dużą ilość druków ze znanych europejskich wydawnictw.

Bibliotekę z kościoła św. Marii Magdaleny utworzył Jan Hess, pierwszy protestancki pastor kościoła, stąd też wiele w niej było druków teologicznych i reformacyjnych. Swój wkład miał też Daniel Vogl, nauczyciela języka polskiego w Gimnazjum Marii Magdaleny, który wzbogacił zbiór biblioteki w cenne polskie druki.

Kolejną był biblioteka z kościoła św. Bernardyna powstała na przełomie XV i XVI.

Biblioteka z kościoła św. Marii Magdaleny (ul. Szewska)


Pierwsze zbiory wymieniane są już w XV w., ale rozwój należy przypisać zbiorom Jana Hessa i staraniom ówczesnego bibliotekarza Georga Winklera, a także hojnym darczyńcom. Ważną datą jest rok 1601, kiedy zbiory udostępniono publicznie. Może nie była to jeszcze biblioteka publiczna jaką znamy obecnie, ale miała swój regulamin i była dostępna dla czytelników. Mieszkańcy dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki w godzinach od 15:00 do 17:00 mogli przeglądać zebrane dzieła. Nieco lepiej miały osoby przyjezdne, dla nich nie było ograniczeń czasowych. 

Zanim w 1644 r. oddano ją w całości do użytku publicznego wykonano remont, a na balustradzie oddzielającej czytelnię od magazynu z książkami pojawiły się terakotowe figury siedmiu mędrców ze wschodu.
Przez wieki zbiory rozrosły się do tego stopnia, że część z nich umieszczono w przykościelnym budynku gimnazjum. W 1800 r. samą ilość obrazów olejnych liczono w setkach , a woluminów było około 20 tysięcy. Osobną kategorią były zbiory osobliwości: kurioza z osobliwościami przyrodniczymi, kopalnymi lub morskimi; relikwie; numizmaty i medale. Wśród okazów była również mumia egipska pozyskana przez cech kupców od Gottfrieda Sprigera, a także Biblia wydana w 1541 r. w Wittenberdze z podpisami m.in. Marcina Lutra.
Dzisiaj zbiory dawnych bibliotek są chlubą Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu i Biblioteki Narodowej w Warszawie, ale znaczna część niestety zginęła bezpowrotnie w czasie II WŚ. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *